Ogród w stylu japońskim

Zadbana i estetyczna przestrzeń wkoło Twojego domu sprawia, że całość aranżacji prezentuje się doskonale. Jednym z bardziej pomysłowych i fantazyjnych pomysłu jest urządzenie własnego ogrodu w stylu japońskim. Historia japońskich ogrodów jest znana od stuleci, a sam motyw jest coraz chętniej wykorzystywany do zagospodarowanie wolnej przestrzeni koło domu. W takich ogródkach panuje spokój i harmonia, dlatego jest to doskonałe miejsce do odpoczynku pop bardzo ciężkim dniu pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak urządzić ogród w stylu japońskim, koniecznie zostań z nami do samego końca.

Kącik japoński w ogrodzie – zasady aranżacji i projektowania ogrodu japońskiego

Jeżeli zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród w stylu japońskim, koniecznie przeczytaj ten wpis do samego końca. Ten skomplikowany proces należy zacząć od zasięgnięcia sprawdzonej wiedzy. Aranżacja takiego miejsca wymaga wypełnienia wszelkich zasad, które dotyczą zastosowania odpowiednich roślin, harmonijnego rozmieszczenia elementów architektury, wprowadzenia motywu wody w przestrzeń ogrodową oraz osiągnięcia ogólnego stanu równowagi i spokoju. 

Projekt ogrodu w stylu japońskim zakłada, że każdy jego element ma swój cel oraz przeznaczenie. Opiera się on na wierzeniach religijnych i obserwacji świata. To właśnie ten aspekt czyni go ponadczasowym oraz wielofunkcyjny. Jego uniwersalność pozwoliła mu zdobyć przychylność najbardziej znanych architektów z całego świata.

Bardzo duże znaczenie mają tutaj kolory i symbolika, a najbardziej widowiskową częścią jest front ogrodu. To właśnie w tym miejscu powinno się ulokować obiekty wodne, takie jak wodospady, oczka wodne, studnie czy stawy. Ciekawym zabiegiem jest stworzenia złudzenia optycznego w postaci wzniesienia, ponieważ to właśnie takie rozwiązanie stanowi kwintesencje stylu Eden. Do całości takiej aranżacji można też prowadzić pawilon herbaciany czy bujną roślinność.

Taka przestrzeń możliwa jest do stworzenia zarówno w małych ogródkach, jak i na wielkoobszarowych terenach.

Ogród japoński inspiracje – jak założyć ogród japoński?

Ogród japoński przy domu możliwy jest do zaprojektowania przy pomocy określonych stylów. Poniżej znajdziesz opisy poszczególnych rodzajów ogrodów w stylu japońskim:

  1. Tsukiyama – to nic innego, jak ogród wzgórz. Składa się on z małych pagórków, aranżacji kamiennych, a także stawów, strumyków oraz płynących rzek. Poszczególne punkty widokowe mogą zostać ze sobą połączone za pomocą ścieżek i dróżek. Właśnie taki ogród w stylu japońskim staje się miejscem doskonałym do wypoczynku.
  2. Karesansui – ogród japoński Karensansui zwany jest też Zentei, Sekitei albo Zen. Taka przestrzeń w orientalnym stylu zaprojektowana jest w nieco bardziej abstrakcyjny sposób. Przeważają tutaj kamienie i głazy, żużlowe powierzchnie, mech imitujący góry, wysepki, łodzie, rzeki oraz morza. Japończycy utożsamiają ten styl z medytacją oraz samym Buddą.
  3. Chaniwa – to mały ogród w stylu japońskim, który przepełniony jest herbatą. Musi zawierać pawilon herbaciany, do którego prowadzą ścieżki z kamiennymi misami do obmywania rąk, a także kamienne latarnie. 
  4. Kaiy – shiki – nazywany jest także ogrodem spacerującym lub rotacyjnym. Takie przestrzenia można znaleźć na przykład w Gdańsku. Jest to przykład, że kraj kwitnącej wiśni może zostać z powodzeniem przeniesiony w polskie realia. Liczne elementy dekoracyjne sprawiają, że taki ogród w stylu japońskim staje się coraz bardziej popularny, jako przestrzeń około domowa.

Ogród orientalny – elementy ogrodu japońskiego

Jedną z najbardziej popularnych części ogrodu japońskiego są elementy małej architektury. Zaraz obok nich znajdują się głazy oraz kamienie imitujące góry. Wraz z wymiarem estetycznym oraz praktycznym, liczy się też aspekt religijny i duchowy. 

Według japońskiej tradycji obowiązkowym przedmiotem w ogrodzie japońskim są ozdobne misy na wodę. Poza tym, że wyglądają one doskonale to posiadają także funkcję użytkową. Wykorzystuje się je, jako poidełka lub do obmywania rąk. Według japońskich wierzeń taką wazę powinna oświetlać kamienna latarnia, a drogę do niej wskazywać ścieżka z drobnych kamyczków. 

Ogród w stylu japońskim nie może w pełni zaistnieć bez latarni z kamienia lub też brązu. Spełniają one założenia geometrii sintoistycznej, w której każda figura symbolizuje odrębny żywioł. Półkole to wiatr, trójkąt symbolizuje ogień oraz raj, koło oznacza wodę, a prostokąt ziemię. Same latarnie ustawiane są tak, aby tworzyć zapierającą dech w piersi grę świateł przy jednoczesnym wpasowaniu się w pozostałe elementy wystroju przestrzeni.

Małe ogrody japońskie – rośliny japońskie

Nowoczesny ogród japoński to także zapierające dech w piersi rośliny. Aby urządzić ogród japoński z prawdziwego zdarzenia należy wydobyć piękno z kształtu oraz faktury poszczególnych krzewów, owoców oraz drzew. Domeną japońskiego stylu jest także sezonowość, która dodatkowo uwydatnia wyjątkowość konkretnych roślin. W ten sposób można eksperymentować z kolorami raz zapachem. To właśnie siła natury jest w tym przypadku najlepszym architektem. 

Właściciela ogrodów japońskich doskonale wiedzą, jak zaprojektować ogród japoński wraz z jego roślinami. Obowiązkowym elementem jest sosna czarna, bambus, klon japoński oraz klon palmowy. To właśnie to drzewa niosą za sobą wyjątkowo symbolikę, którą jest przyjaźń, wierność, siła charakteru oraz życie wieczne. Duża popularnością cieszy się znane i lubiane drzewka bonsai, azalie oraz rozmaite byliny.

Rośliny do ogrodu japońskiego to także niesamowite kwiaty. W takiej przestrzeni z łatwością znajdziesz kwiaty wiśni, śliwy, i orchidee, które są symbolem kobiecej lekkości oraz wdzięku. 

Krzewy japońskie do ogrodu sadzone są w towarzystwie formowanych drzew, roślin zimozielonych, a także licznych głazów i kamieni. Wszystkie te elementy tworzą doskonały ogród w japońskim stylu.

Projekt ogrodu japońskiego – przydomowy krajobraz wodny

Projektując ogród japoński warto pamiętać o wprowadzeniu do tej przestrzeni motywu wody. Jest on niezwykle ważny, ponieważ mieszkańcy Japonii wieżą, że jest ona oznaką ruchu, witalności oraz nieprzerwanych zmian, które są ważną częścią ludzkiego istnienia.

Równie ważne są rabaty w stylu japońskim oraz domek japoński do ogrodu, który dodatkowo uatrakcyjni to miejsce.

Nasza firma ogrodnicza Łódź oferuje takie usługi, jak prace ogrodnicze Łódź oraz zakładanie trawnika Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.