Aranżacja wiejskiego ogrodu

Sielska i harmonijna przestrzeń to idealne miejsce do relaksu po ciężkim dniu pełnym obowiązków. Cisza i spokój, a także obecność pięknych roślin z pewnością da Ci ukojenie i komfort. Właśnie takie doznania dostarczy Ci ogród w stylu wiejskim. Jest to wyjątkowa przestrzeń, która przepełniona jest aranżacjami w starym stylu, klimatycznymi dekoracjami i ozdobami oraz zapachami, które na myśl przywodzą wyłącznie dobre chwile. Jeżeli planujesz stworzyć ogród w stylu rustykalnym, koniecznie zostać z nami do końca i zasięgnij inspiracji. 

Najpiękniejsze ogrody wiejskie  – elementy ogrodu w wiejskim stylu

Decydując się na aranżacje ogrodu w stylu wiejskim, koniecznie pamiętaj o tym, że nie jest to tylko sposób sadzenia oślin, ale indywidualne podejście do planowania przestrzeni. Wiejski klimat charakteryzuje się czystym powietrzem, rodzinną atmosferą czy pięknymi, naturalnymi krajobrazami. Warto szanować takie rozwiązania, ponieważ w obecnych czasach są one rzadkością.

Charakter ogrodu rustykalnego jest swobodny, niewymuszony, a samo ich urządzanie powinno być przyjemne i zapewniać sporą dawkę dobrej zabawy. Każdy taki ogród przed domem na wsi rządzi się swoimi prawami i odzwierciedla indywidualny charakter i upodobania jego właściciela.

Taka przestrzeń będzie wyglądała najlepiej w połączeniu z domem urządzonym w tym samym stylu. Ogrody wiejskie charakteryzują się dużą ilością roślin, które wyglądają doskonale przez cały rok. Kolorowe kwiaty polne, zielone krzewy i drzewka w ogrodzie wiejskim to podstawa. Wato zaopatrzyć go także w elementy małej architektury z naturalnych materiałów. Na szczególną uwagę zasługują rabaty, które przepełnione są roślinami jednorocznymi.

Kwiaty w ogrodzie wiejskim – pachnąca roślinność w ogrodzie rustykalnym 

Tradycyjny ogród wiejski wykorzystuje gliniane naczynia i doniczki do sadzenia roślin. Ustawia się je nie tylko w ogrodzie, ale także na parapetach, tarasach czy balkonach. W przestrzeni przeddomowej sadzi się głównie kwiaty pachnące, których niesamowita woń uderza w każdego odwiedzającego. 

Rośliny polecane do wiejskiego ogrodu to m.in. byliny, takie jak piwonie, które zachwycają niesamowitym, słodkim zapachem. Do rabat kwiatowych wiejskich nadają się także goździki, astry, lwie paszcze, słoneczniki czy ostróżki. W ogrodzie wiejskim nie ma miejsca na egzotyczne gatunki czy aranżacje glamour. 

Ogródki wiejskie mogą zostać uzupełnione i liczne zioła, a nawet zakątki warzywne. Na takiej przestrzeni można posadzić koper, miętę, czosnek oraz szałwię. Pełnią one rolę dekoracyjną, ale nadają się także, jako uzupełnienie pysznych dań z Twojej kuchni. 

W ogrodzie wiejskim powinny znaleźć się także rośliny cebulowe, takie jak tulipany, krokusy i żonkile. Będą one wyglądać doskonale, szczególnie w porze lata i wiosny.

Wiejski ogród przed domem to także ozdobne pnącza. Można zainstalować je na kratach czy plotach lub pod ścianą domu. W takiej sytuacji, będą one w stanie wspiąć się po ścianie domu i pięknie ja udekorować. Do pozostałych roślin, które sprawdzą się w ogrodzie wiejskim należą róże, rudbekie, bukszpan czy malwy.

Drzewa w ogrodzie wiejskim – swojski klimat 

Styl wiejski nowoczesny zakłada wprowadzenie do przestrzeni ogrodowej dużej ilości drzew oraz krzewów. W większości są to drzewa liściaste, a w szczególności brzozy, wierzby, klony czy jabłonie. Przy wystarczającej ilości miejsca można zdecydować się nawet na założenie sadu owocowego. Nie ma nic lepszego niż jabłka czy gruszki z własnego ogródka. Do dużego ogrodu można wybrać też dąb czy lipę, ponieważ są to gatunki, które potrzebują znacznie więcej miejsca.

Drzewa iglaste w ogrodzie wiejskim to rzadkość, która jednak czasami się zdarza. Świerki czy rododendrony to iglaki, które można wybrać do ogrodu wiejskiego. W niektórych przypadkach można z nich stworzyć też żywopłot.

Dekoracje w ogrodzie wiejskim – jak zaaranżować ogród na wsi?

Ogród wiejski inspiracje to także piękne dodatki i elementy ozdobne. Akcesoria, takie jak figurki, doniczki czy małe posągi są pożądane w takim miejscu. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się dekoracje solarne. Mogą one przybierać różne formy, które są oświetlane lub poruszane energią słoneczną. Do klasyków wśród ozdób ogrodowych należą krasnale, konewki oraz figury w kształcie zwierząt.

W ogrodzie wiejskim pożądane są także ławeczki oraz płotki w starym stylu. Doskonale wyglądają wiekowe modele, które jeszcze bardziej oddają wiejski, sielankowy klimat. 

Dużą część ozdób do ogrodu można też wykonać samemu. Do tego celu można wykorzystać stare kamienie, cegły, a nawet butelki. Recykling to bardzo ważna część ogrodów w stylu wiejskim, ponieważ dodatkowo podkreśla on przywiązanie do naturalnych i ekologicznych idei. Ponowne wykorzystanie starych desek czy części kamieni to doskonały pomysł na uatrakcyjnienie Twojego wiejskiego ogródka.

Styl wiejskim inspiracje – nowoczesny ogród wiejski

Architektura w ogrodzie wiejskim składa się ze stylowych mebli ogrodowych. Najczęściej wykonane są one z drewna, wikliny czy rattanu. Do ich wykonania można wykorzystać tworzywa naturalne lub sztuczne, których zaletą jest odporność na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Taki wypoczynek można uzupełnić miękkimi poduszkami w naturalnych lub pastelowych kolorach. 

Jeżeli chcesz urządzić ogród wiejski, rozważ wprowadzenie w jego przestrzeń oczka wodnego. Wiejski ogródek nie obejdzie się także bez płotów czy pergoli. Dobrym rozwiązaniem będą także gliniane donice, które są kwintesencją naturalności i prostoty, które są nieodłącznym elementem wiejskiego klimatu.

Dysponując większym ogrodem, możesz zastanowić się nad wykonaniem uroczej altanki czy wiaty, która będzie miejscem do odpoczynku i rodzinnych spotkań.

Nasz ogrodnik Łódź z przyjemnością wykona dla Ciebie prace ogrodnicze Łódź, podobnie jak trawnik z rolki Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.