Ogród zimą 

Piękny i zadbany ogród to doskonałe miejsce do odpoczynku, szczególnie po ciężkim dniu pracy i pozostałych obowiązków. To właśnie tutaj możesz się zrelaksować, zaznaczyć ciszy i spokoju. Towarzystwo zapierających dech w piersi kwiatów, drzew i krzewów z pewnością wprawi Cię w dobry nastój i doda energii. Sytuacja nieco zmienia się, gdy nadchodzi pora zimy, a cały Twój ogród pokrywa biały puch. Masz wtedy sporo wytchnienia od prac ogrodowy i dbania o poszczególne gatunki kwiatów. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie przydomowy ogródek ma przestać cieszyć Twoje oko. Możesz zadbać o niego także zimą, a jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak to zrobić, koniecznie zostań z nami do samego końca!

Zimowe rośliny – jak zabezpieczyć ogród zimą?

Zima w ogrodzie to nie przelewki. Aby odpowiednio zabezpieczyć ogród przez zimą i móc cieszyć się nim, kiedy na dworze zrobi się cieplej musisz wykonać kilka podstawowych kroków. Pierwszym z nich będzie okrycie bylin i krzewów matami słomianymi lub gałązkami świerkowymi. Pomoże im to przetrwać niskie temperatury i pozostać w dobrym stanie do wiosny. 

Rośliny takie, jak azalie, kalmie czy róże należy zabezpieczyć za pomocą agrowłókniny, która zapewni im właściwy spoczynek w największych mrozach. Szczególną uwagę należy skierować na młode drzewa i krzewy, które mogą w zimie ulec zniszczeniu lub zmarznięciu. Możesz obwiązać je sznurkiem lub elastyczną siatką i ochronić je przed deformacją i szkodliwym działaniem mrozów.

Kwiaty kwitnące zimą na dworze – prace w ogrodzie zimą

Zanim nastąpi zima, warto rozpocząć planowanie zimowej aranżacji przestrzeni ogrodowej. Twój ogród, nawet podczas dużych mrozów może wyglądać doskonale. Do roślin kwitnących zimą można zaliczyć ciemierniki, oczary pośrednie czy kaliny wonne. Są to piękne gatunki roślin i krzewów, który wyglądają doskonale w towarzystwie śniegu. 

W ogrodzie zimowym doskonale radzą sobie drzewa iglaste, takie jak świerk. Ich kora pozostaje odporna na mrozy, dlatego są one w stanie przetrwać zimę i doczekać pory, kiedy robi się ciepło. 

Rośliny zimowe – zielone trawy w Twoim ogrodzie

Jeżeli zastanawiasz się, co kwitnie w styczniu, śpieszymy z odpowiedzią. Turzyca zwisła to krzew zielony nawet zimą. W tym okresie można posadzić go w donicy i postawić na swoim tarasie. Będzie on pełnił ozdobną rolę, dzięki czemu twój ogród w zimie będzie prezentował się doskonale. 

Zimowe kwiaty ogrodowe – jak przygotować ogród na zimę?

Ogród zimą nie powinien przysporzyć Ci wiele pracy. Aby ogród przetrwał tę porę roku, warto zabezpieczyć go przed mrozami. Koniecznie zadbaj o instalację karmników, które pomogą Ci w dokarmianiu ptaków. Systematyczna pielęgnacja trawnika zostanie zawieszona na czas od listopada do marca, a Ty będziesz mógł skupić się na innych zadaniach. 

Piękne rośliny do ogrodu można hodować także w przydomowych szklarniach. Jest to doskonałe rozwiązanie na zimę, kiedy nadmiar śniegu znacząco utrudnia to zadanie. Ten pomysł warto rozważyć jeszcze zanim nastąpi zima w ogrodzie, aby móc zainstalować taką szklarnię. W jej wnętrzu mogą kwitnąć nawet egzotyczne kwiaty, ponieważ będzie ona w stanie zapewnić im odpowiednio poziom ciepła. 

Zimą możemy zdecydować się na kwiaty zimowe i krzewy zimowe, którym pochmurna pogoda i niskie temperatury nie straszne.

Piękne ośliny do ogrodu na zimę – iglaki i inne rośliny zimozielone

Zimowy ogród może wyglądać pięknie i zachwycająco, nawet podczas tej szarej pory roku. Ogród zimą da Ci doskonały widok na śnieżny puch w towarzystwie krzewów i kwiatów na zime. 

W tym czasie pomyśl o zakupie oślin zimozielonych, które są niezwykle atrakcyjne zimą. Jak sama nazwa wskazuje, zachwycą Cię one swoją nasyconą barwą, kiedy na dworze będzie panował mróz. Bluszcz zielony to roślina, której pnącza stworzą gęstą, zieloną ścianę bez konieczności dokładnego dbania o niego. Z kolei barwnik pospolity obsypuje swoje liścia drobnymi, fioletowymi i niebieskimi kwiatkami. Ogród do zimy możesz przygotować też za pomocą kiścienia oraz cyprysika groszkowego, czyli pozostałych polecanych roślin zimozielonych. 

Teraz, kiedy wiesz co robić w ogrodzie zimą, możesz zabierać się do pracy. Pamiętaj o wcześniejszym rozplanowaniu przestrzeni, odpowiednim zabezpieczeniu konkretnych gatunków i zakupie potrzebnych akcesoriów. Z pewnością ułatwią Ci one wykonywanie prac. Nie daj się zaskoczyć zimie w tym roku!

Nasza firma ogrodnicza Łódź chętnie zadba o twój ogród w tym okresie. Wykonamy dla ciebie takie zadania, jak trawnik z rolki Łódź oraz prace ogrodowe Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.