Kącik wypoczynkowy w ogrodzie

Odpoczynek po ciężkim dniu pracy oraz pozostałych obowiązków to bardzo ważny aspekt, który pozwala zadbać o Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie od dziś wiadomo, że najprzyjemniej odpoczywa się w miejscu do tego przeznaczonym, które dodatkowe jest także przyjemne wizualnie. Taką strefą może być miejsce do wypoczynku w ogrodzie, gdzie będziesz mógł wyciszyć się w otoczeniu przyrody oraz zachwycających roślin. Relaks na świeżym powietrzu z pewnością pomoże Ci wyciszyć umysł oraz ciało, a także pozbyć się stresu, który kumulował się w trakcie całego tygodnia. Jeżeli chcesz stworzyć swoje własne miejsce do wypoczynku, koniecznie zostać z nami do końca. Czytając poniższy artykuł z pewnością dowiesz się, jak powinna wyglądać idealna strefa do relaksu w ogrodzie.

Miejsce do siedzenia w ogrodzie – o czym należy pamiętać?

Aby stworzyć idealną strefę wypoczynku należy pamiętać o kilku bardzo ważnych elementach, które zdecydowanie warto rozważyć. Należą do nich:

  1. Określenie funkcji zakątka – przed samym planowaniem strefy wypoczynku w ogrodzie należy zastanowić do jakich celów będzie nam ona służyła. Zaciszne miejsce pełne zielonych roślin i pachnących kwiatów wymaga zupełnie innego przygotowania niż kącik do aktywnego wypoczynku, który spełni oczekiwania całej rodziny. Warto dobrze przemyśleć cel tego idealnego miejsca, ponieważ pomoże Ci to zaplanować całość przestrzeni z większą precyzją.
  2. Dobór odpowiedniej strefy wypoczynkowej – bardzo ważny jest także wybór odpowiedniego miejsca do zaprojektowania wypoczynkowej strefy ogrodu. Jeżeli zależy Ci na intymności oraz wyciszeniu, zdecydowanie warto wybrać odległe miejsce, które stworzy nastrój oderwania od codzienności. Strefa relaksu w ogrodzie nieco oddalona od domu pomoże Ci odpocząć od hałasu zabawy dzieci czy rozmów sąsiadów. Z kolei miejsce do wypoczynku w ogrodzie z altaną, grillem oraz placem zabaw dla dzieci powinna zostać ulokowana w mniejszej odległości od domu. Zdecydowanie ułatwi nam to prowadzenie wszelkiego rodzaju uroczystości oraz spotkań w gronie rodzinnym, kiedy znaczna część osób będzie korzystać z wnętrza budynku. Takir rozwiązanie sprawi także, że będziesz mieć na oku dwoje pociechy podczas ich szalonych zabaw. 
  3. Dokładny plan na aranżację wnętrza ogrodowego – miejsce wypoczynku w ogrodzie powinno zostać dopasowane do Twoich indywidualnych wymagań, ale także to takich aspektów, jak wielkość ogrodu, rozpiętość budżetu czy ilość domowników. Z tego powodu warto zaplanować całość aranżacji z dużym wyprzedzeniem i przy uwzględnieniu takich elementów, jak meble ogrodowe, elementy małej architektury, rodzaj nawierzchni, dobór roślinności czy obecność grilla lub paleniska. 

Ogród kącik wypoczynkowy – jak stworzyć kącik do poczęstunku na świeżym powietrzu?

Ogród to miejsce, gdzie spędzasz wolny czas samemu lub w towarzystwie najbliższych osób. Powinien więc spełniać wszelkie oczekiwania Twojej rodziny, sprawdzać się podczas organizowania przyjęć, a także być atrakcyjny wizualnie. Jak urządzić ogrodową przestrzeń tak, aby roztaczała się z niej atrakcyjna atmosfera zachęcająca do zaznania chwili relaksu?

  1. Zadaszenie – aby stworzyć ładne miejsce do odpoczynku, niezbędne będzie odpowiednie zadaszenie. Można zdecydować się na wybór altanki, pergoli, rozkładanego pawilony lub parasola ogrodowego. Jest to doskonała opcja, która zapewni Ci nie tylko miejsce do relaksu, ale także będzie doskonale wyglądać oraz osłaniać Cię przed słońcem podczas upalnych dni. Wybór zależy od charakteru miejsca oraz Twoich indywidualnych upodobań. W zależności od tego czy posiadasz mały ogród czy nieco większy plac, zaaranżuj kameralny kącik wśród zieleni.
  2. Zestaw mebli ogrodowych – kolejnym krokiem w urządzaniu miejsca do relaksu jest wybór mebli dopasowanych do charakteru ogrodu. Jeżeli marzysz o popołudniu, które upłynie Ci na czytaniu ulubionej książki, koniecznie zainwestuj w hamak, leżak, leżankę lub drewnianą huśtawkę. Warto także zadbać o miejsce na ognisko w postaci placyku z miejscem na stołki lub krzesła. Duży stół zagwarantuje Ci funkcjonalność podczas przyjęć w gronie rodzinnym. Meble ogrodowe powinny pasować do otoczenia oraz przede wszystkim być wygodne oraz zachęcające do korzystania z nich. 
  3. Oświetlenie – odpoczynek w ogrodzie nie może obejść się bez właściwego oświetlenia, które wpływa na panujący klimat. W sklepach znaleźć można całe mnóstwo lamp ogrodowych, taki jak solarne, ledowe czy w formie gołych żarówek. 
  4. Rośliny – ogród wypoczynkowy to także rośliny, które podkreślają jego urodę. Wiciokrzew czy jaśminowiec doskonale harmonizują się z resztą ogrodu i świetnie uzupełniają przestrzeń działki. Element w postaci łatwo chłonących wodę piaskowców i wapieni zadba o dodatkowe uatrakcyjnienie Twojej strefy relaksu.
  5. Dodatki – wypoczynkowa część ogrodu można zostać ozdobiona dodatkowymi elementami, które wpasują się w przestrzeń i uczynią ją bardziej estetyczną. Warto zdecydować się na murki, które będziesz budować z trwałych skał pochodzenia magmowego (granit, bazalt, serpentynit, sjenit). Fontanna czy dekoracyjna kratka w zacienionym miejscu zdecydowanie zachwyci Twoich gości. Ozdobne oczko wodne w wydzielonym miejscu oraz donice wiklinowe z tworzywa sztucznego uzupełnią całość aranżacji.

Przed podjęciem konkretnych decyzji dokładnie przemyśl czy całość Twojej aranżacji będzie do siebie pasować oraz Tworzyć spójną całość. Koniecznie sprawdź także projekt ogrodu Łódź, trawniki Łódź oraz pielęgnacja ogrodów Łódź, które znajdziecie w naszej ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.