Zadbany i równo przycięty trawnik to prawdziwa wizytówka każdego domu jednorodzinnego. Warto jednak pamiętać, że sama pielęgnacja trawnika nie należy do najłatwiejszych zadań. W takie działania należy zainwestować spore nakłady czasu oraz wysiłku, nie wspominając o specjalistycznym sprzęcie i nawozach. Z tego powodu coraz bardziej popularna staje się trawa na rolce. Takir rozwiązanie ma swoje wady i zalety, które zdecydowanie warto poznać przed podjęciem decyzji i jej instalacji. Jeżeli chcesz poznać pozytywne i negatywne aspekty posiadania trawy w rolkach, koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.

Gotowy trawnik w rolkach – sztuczny, piękny trawnik

  1. Idealny trawnik w kilka chwil – największą zaletą trawy z rolki jest fakt, że efekt uzyskiwany jest natychmiastowo. Trawa z wysiewu nasion potrzebuje wielu miesięcy pracy oraz czekania, aby zauważyć pierwsze efekty swoich działań. Kiełkowanie nasion zagrożone jest tez przez wiele aspektów, takich jak susza czy chwasty, które są wyjątkowo odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dodatkowo efekt końcowy może nie być zadowalający, ponieważ naturalna trawa może rosnąć nierównomiernie, a w pewnych miejscach może nie być jej wcale. Ogromną zaletą trawy z rolki jest natychmiastowy efekt oraz doskonały wygląd w każdym przypadku. Takiego trawnika z rolki nie należy deptać przez pewien czas, aż system korzeniowy przystosuje się do nowych warunków.
  2. Dłuższy okres zakładania trawnika – jeżeli zastanawiasz się czy lepsza będzie trawa z rolki czy siana, musisz poznać wszelkie aspekty dotyczące tych rozwiązań. W przypadku trawnika z rolki okres jego układania jest dłuższy niż wysiewu nasion traw. Na trawnik z siewu można zdecydować się w okresie od kwietnia do listopada. Z kolei założenie trawnika z rolki wydłuża się o około 3 – 4 tygodnie. Dzieje się tak, ponieważ rolka sztucznej trawy nie potrzebuje dużo czasu, aby się ukorzenić. Uniwersalna mieszanka traw w rolce to niezwykle wygodne rozwiązanie.
  3. Łatwość zakładania rolki trawy – zakładanie trawnika z rolki to niezwykle łatwe zadanie. Jedyne co należy zrobić to rozwinąć poszczególne rolki zaczynając miejsca z naturalną linią prostą, aby budynek czy ogrodzenie znajdowały się wzdłuż nowej trawy. Należy pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi pasmami nie powinny znajdować się jakiekolwiek przerwy. Darń powinna zostać dociśnięta do gleby, zwałowana i podlana. Całość musi być kładziona na wcześniej przygotowanym podłożu, które należy przekopać, nawozić i nawadniać.

Trawa z rolki wady – największe minusy trawnika z rolki 

  1. Zwiększony koszt darni z rolki – trawnik rolki należy do jednych najdroższych rozwiązań. W przypadku trawy z rolki płacisz głównie za szybki rezultat oraz doskonały wygląd murawy. Standardowa rolka o powierzchni 20m2 to koszt około 300 – 400 złotych. Za 100 m2 trawnika z rolki zapłacisz nawet 3000 złotych. Dodatkowe koszty generowane są przez odpowiednie przygotowanie gruntu w przydomowym ogrodzie czy samo nawożenie trawnika. 
  2. Mniejsza dowolność w doborze trawy – pomimo faktu, iż możesz sprawdzić skład swojego przyszłego trawnika w dalszym ciągu nie masz na niego zbyt dużego wpływu, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszanek nasion. Można zdecydować się na zakup specjalistycznego boiska do konkretnych celów, jednak jest to znacznie większy wydatek. 
  3. Przymus szybkiego wykorzystania materiału – układanie trawnika z rolki należy rozpocząć jak najszybciej od jego odbioru. Z takim działaniem można wstrzyma się maksymalnie do dwóch dni od otrzymania. Aby otrzymać zadowalający efekt zaleca się podlewać trawnik, ponieważ jest on bardzo podatny na wysuszenie. 

Najlepsza trawa z rolki – zabiegi pielęgnacyjne dla nowego trawnika

Jeżeli zdecydujesz się na rodzaj trawnika z rolki musisz pamiętać o jego prawidłowej pielęgnacji. Nie jest on bardzo wymagająca i  z pewnością zajmuje mniej czasu niż ta, która dotyczy murawy sianej. 

Przede wszystkim źdźbła trawy powinny być regularnie przycinanie do odpowiedniej wysokości. Taka trawa rolka najlepiej prezentuje się przy określonej długości. Aby odpowiednio pielęgnować gotową darń należy wybrać także właściwy system nawadniania, który zapewni odpowiedni poziom wilgoci. Taka trawa wymaga regularnego podlewani, szczególnie w porze lata, gdy pozostaje najbardziej narażona na przesuszenie. 

Jeżeli chcesz cieszyć się użytkowaniem gęstego trawnika z rolki, koniecznie zadbaj o jego prawidłową kondycję. Więcej informacji możesz znaleźć na naszej stronie internetowej. Sprawdź także: nawadnianie ogrodu Łódź, trawnik z rolki Łódź oraz usługi ogrodnicze Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.