System nawadniania

Ogrodowe systemy nawadniające Łódź​

Dlaczego warto dbać o odpowiednie nawadnianie ogrodów?

Aby ogród mógł ładnie się prezentować, potrzebne jest mu odpowiednie nawodnienie. Ze względu na to, warto zadbać, żeby nie zabrakło odpowiednich systemów nawadniania ogrodów. Oczywiście można zbudować samemu system, dzięki któremu nawadnianie ogrodów Łódź będzie efektywne, jednak warto zlecić instalację nowoczesnego systemu profesjonalistom. Aby instalacja znajdująca się pod ziemią mogła poprawnie funkcjonować i być odpowiednio podłączona, potrzeba wiedzy, żeby poprawnie to wykonać. Niezmiernie ważny jest też dobór elementów takich jak zraszacze, a także to, jak wygląda sieć wodociągowa w naszym domu.

Kiedy instalować systemy nawadniające Łódź?

Najlepiej jest instalować tego typu systemy podczas urządzania ogrodu. Dzięki temu można dokładnie zaplanować rozmieszczenie zraszaczy, a także określić obszar ich podlewania. Łatwiej jest to zrobić, kiedy w ogrodzie nie ma jeszcze posianej trawy oraz posadzonych kwiatów i drzewek, ponieważ można swobodnie wykopać miejsce na rury i rozłożyć cały system. Jeśli jednak ogród już jest zaaranżowany, wkomponowanie do niego systemu nawadniającego może być nieco skomplikowane, więc nie warto robić tego na własną rękę. Najlepiej będzie się zdać na doświadczenie jakie posiada profesjonalny ogrodnik Łódź, oferujący usługi ogrodnicze, który doskonale wie na jakie aspekty trzeba zwrócić uwagę. Trzeba też odpowiednio rozplanować nawadnianie ogrodu, szczególnie jeśli posiada się większą działkę. W przypadku małych ogródków, roślinność i trawniki można podlewać za pomocą węża ogrodowego, ale przy większych powierzchniach znacznie lepiej sprawdzi się system. Nawadnianie trzeba więc dobrze zaplanować, najlepiej według projektu ogrodu. Nie można tego rozmieścić przypadkowo, ponieważ żeby systemy nawadniające działały efektywnie, trzeba wybrać główny obszar, na którym chcemy się skupić, a także wiedzieć, jak funkcjonuje nawadnianie ogrodów oraz na co należy uważać wykonując prace ogrodowe Łódź.

System nawadniający oraz jego elementy

Aby móc odpowiednio nawadniać działkę lub ogród, trzeba wiedzieć na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę. Podstawą są właściwie rozmieszczone rury, które są łatwe do łączenia oraz układania w ziemi. Oczywiście równie ważne są odpowiednie złączki, a także zraszacze ogrodowe. Te ostatnie mogą występować w różnych rodzajach, dlatego trzeba również na to zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru. Popularne są zraszacze wynurzalne, które pozwalają na odpowiednie nawadnianie ogrodu Łódź. Podczas podlewania podnoszą się nad powierzchnię gruntu, więc są bardzo dyskretne i prawie niewidoczne. Te także dzielą się na dwa rodzaje – rotacyjne i statyczne. Po zakończeniu pracy zraszacz powinien schować się znowu pod powierzchnię ziemi. Są tez mikrozraszacze, które tworzą lekką mgiełkę nawadniającą rośliny i trawniki. Ważnym elementem jest także pompa do nawadniania ogrodu, a także rozdzielacze, które umożliwiają podzielenie systemu na części. Można więc zaprogramować system tak, żeby dostosować porę podlewania w zależności od nasłonecznienia, potrzeb roślin, a także uwzględniając parowanie wody w upalne dni. Czasami samodzielnie nie wiemy, jak to zrobić, warto zamówić usługi ogrodnicze w profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie w tym zakresie.

Różne systemy nawadniania ogrodów

Nie każdy wie, że systemy są różne. Można też wybrać kropelkowe nawadnianie, pozwalające na punktowe doprowadzenie wody do roślin, które tego najbardziej potrzebują, poprzez specjalne linie kroplujące. Taki system sprawdza się głównie w szklarniach oraz ogrodach nastawionych na uprawę roślin. Dlatego jeśli chodzi nam po głowie zakładanie ogrodów lub zakładanie trawników Łódź, warto zastanowić się nad tym, jak powinno wyglądać nawadnianie. Jeśli nie wiemy, jak dokładnie to wszystko rozplanować, warto sprawdzić usługi ogrodnicze, ponieważ profesjonaliści z pewnością będą wiedzieć, jak dokładnie rozplanować systemy do nawadniania. Nasza firma świadczy swoje usługi na terenie województwa łódzkiego, dlatego jeśli potrzebują Państwo pomocy w zakresie nawadniania swojego ogrodu, czy też takiej kwestii jak budowa ogrodów Łódź, zachęcamy do kontaktu.
systemy-nawadniajace-lodz

Systemy nawadniania ogrodu to współcześnie  wręcz wymóg dzisiejszego szybkiego życia. Doskwierający nam wszystkim brak czasu oraz szukanie rozwiązań, które dają wygodę i komfort użytkownikowi ogrodu – to właśnie systemy nawadniania terenów zielonych i przydomowych ogródków.

System nawadniania ogrodu ( automatycznego )składa się z następujących elementów:

Zraszacze ogrodowe – głównie stosowane w nawadnianiu trawnika.
Nawadnianie kropelkowe – nawadnianie rabat za pomocą linii kroplującej
Sterownik –urządzenie uruchamia cały system nawadniania ogrodu. Właściciel ogrodu decyduje o porze włączenia systemu, poprzez ustawienie sterownika na odpowiednią godzinę. Sterownik może być umieszczony w garażu bądź w skrzynce z elektrozaworami , która znajduje się w ogrodzie
Czujnik deszczu – zapobiega przelaniu roślin, dzięki sądzie umieszczonej w glebie, która sama ocenia wilgotność gleby i przekazuje informację do sterownika. Dzięki temu sterownik nie wyśle impulsu do podlewania i system nawadniania ogrodu nie załączy się

Wyżej wymienione elementy systemu nawadniania ogrodu zasługują z uwagi na swoje swoiste funkcje na więcej uwagi.

I tak zraszacze ogrodowe dzielimy na :

Zraszacze ogrodowe rotacyjne– wykorzystywany najczęściej w ogrodach przydomowych
Zraszacze ogrodowe obrotowe – wykorzystywany do nawadniania trawnika, używany na dużych powierzchniach trawnika
Zraszacze ogrodowe statyczne – nawadnianie powierzchni trudnodostępnych , praca w kątach 90°, 60°, 45°, 30°,

Reasumując, tak szeroki wachlarz zraszaczy i  możliwości jakie one dają, umożliwia nam realizacje nawet najbardziej wyszukanych i wymagających Państwa projektów ogrodów.

Nawadnianie ogrodu zawiera kolejny kluczowy element o którym wcześniej tylko wspomnieliśmy. To oczywiście nawadnianie kropelkowe. Za pomocą linii kroplującej może być ono montowane zarówno na powierzchni ziemi ( naziemne ) jak i pod powierzchnią ziemi ( podziemne ). Zaletą tej pierwszej jest szybszy i łatwiejszy montaż, oraz łatwiejsze diagnozowanie w razie potrzeby wynikłych usterek.  Nawadnianie kropelkowe naziemne w prosty sposób można maskować w rabatach za pomocą kory czy kamienia dekoracyjnego.

Nawadnianie ogrodu poprzez nawadnianie kropelkowe linią kroplującą podziemną nie rożni się niczym specjalnym od linii na ziemnej. Jedyną różnicą jest materiał oraz emitery które znajdują się w przewodzie. Ich budowa nie pozwala aby wrastały w nią korzenie bądź chwasty.

Nawadnianie kropelkowe ma niewątpliwie jeszcze jedna zaletę, a mianowicie plusem jest cicha praca i  cykliczne, delikatne dostarczanie wody linią kroplująca, co zapobiega przelewaniu, przewadnianiu roślin.

Pamiętajmy jednak aby system nawadniania ogrodu przed przyjściem mrozów, został dokładnie przedmuchany kompresorem w celu usunięcia  pozostałej w systemie wody, czym zapobiegniemy pęknięciu rur, uszkodzeniu zraszaczy . Tym samym system nawadniania ogrodu będzie mógł znowu cieszyć nas bezawaryjnie na wiosnę.

Podsumowując można powiedzieć, że podstawą zaprojektowania pełnego systemu nawodnienia ogrodu jest projekt, w którym dokładnie zaznaczymy teren do nawodnienia. W ten sposób mamy możliwość przygotować rozmieszczenie zraszaczy, studzienek przyłączeniowych czy ustaleniu trasy przebiegu rur zasilających.

 Na koniec warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element by system nawadniania był dla nas satysfakcjonujący. O jego pracy decyduje w dużej mierze nasz indywidualny system wodociągowy, który mama do dyspozycji na swojej działce. Od niego bowiem zależy na ile sekcji podzielimy nasz system nawadniania, jakie jest ciśnienie wody i jaki będzie jej wydatek. Tylko mając tak kompletna wiedzę, nie popełnimy błędów co do wyboru, metod czy ilości składowych naszego indywidualnego systemu nawadniania.

Skontaktuj się z nami

698-573-128

Codziennie od 8:00 – 20:00

DZIAŁAMY NA TERENIE ŁODZI I OKOLIC
Email kontakt@ogrodniak.pl

Wykonanie: Advertez.pl ❤ © 2018 Ogrodniak. All rights reserved.