Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób można wykorzystać fusy z kawy. W końcu są to tylko odpadki pozostające z porannej kawy… nic bardziej mylnego. Wciąż posiadają one ogrom właściwości, które można wykorzystać np. jako nawóz do kwiatów. Fusy z kawy świetnie wzbogacą glebę w pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin. Jednak w jaki sposób używać fusów z kawy do roślin? Jakie dokładnie właściwości oferują naszym roślinom? A może kawa jako nawóz posiadają jakieś wady?

Nawożenie fusami z kawy – dlaczego warto?

Większość gleb nie zawiera niezbędnych mikro i makroelementów do prawidłowego i optymalnego wzrostu roślin. Ponadto, rośliny pochłaniają składniki odżywcze, przez co gleba staje się jałowa. Wówczas niezbędne okazuje się nawożenie. Można wykorzystać w tym celu naturalny nawóz z kawy, który zapewni im odpowiednią ilość składników naturalnych.

Jednak co kryje w sobie w sobie nawóz z fusów z kawy, że potrafi tak pozytywnie wpłynąć na stan roślin w domu i ogrodzie? Fusy z kawy zawierają w sobie kluczowe minerały, niezbędne roślinom do prawidłowego wzrostu. Jest to m.in. azot, fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez, chrom i wiele więcej. Wspomaga ona również czystość gleby, absorbując z niej metale ciężkie. Co więcej, nawożenie kawą przyciąga pożyteczne owady, które spulchniają glebę, są to np. dżdżownice. Warto wspomnieć, że zawartość fosforu, potasu, miedzi oraz magnezu w fusach z kawy mielonej jest wystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie roślin na te pierwiastki.

Dobrym pomysłem jest również zastosowanie fusów z kawy do kompostu. Jeśli możesz poczekać, by przygotować nawóz z fusów kawy z kompostu – warto spróbować. Mówi się, że wówczas właściwości fusów z kawy do ziemi są jeszcze większe. Fusy z wodą to nie tylko świetny sposób na nawodnienie roślin, a również na wzbogacenie zawartości kompostownika, który posiadamy w ogrodzie. Kwaskowe pH fusów nie wpłynie na kwasowość całego kompostu, a szybciej uzyska on pożądaną konsystencję.

Fusy kawy jako nawóz – jak używać?

Fusy z kawy jako nawóz możesz stosować na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest przekopanie ich z glebą. Kolejnym, stosowanie fusów do podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych. Wystarczy zalać szklankę fusów 10 litrami wody i poczekać chwilę, aż fusy napęcznieją. Innym sposobem jest zalanie 1-2 łyżeczki fusów szklanką wody. Jest to lepsza opcja dla osób, które podlewają kwiaty domowe.

Możemy również rozkładać fusy z kawy na ślimaki, które nie przepadają za zawartą w nich kofeiną. Tyczy się to nie tylko ślimaków, ponieważ większość zwierzątek ogrodowych będzie unikać kontaktu z kawą.

Nawóz z fusów kawy – do czego można używać?

Fusy po kawie jako nawóz możemy rozsypać wokół roślin w ogrodzie. Te pozostałości po kawie świetnie sprawdzą się jako dodatek do podłoża dla roślin ozdobnych w ogrodzie. Fusy z kawy warto od razu rozsypać wokół roślin, bądź wysuszyć i wykorzystać w ogrodzie w dowolnej chwili.

W przypadku przesadzania roślin fusy należy wymieszać z warstwą gleby. Dzięki temu powstanie doskonałe, kwaśne podłoże do kwiatów doniczkowych. Taka gleba z dodatkiem kawy stanie się idealnym miejscem, by posadzić rośliny. Będzie to podłoże o niezbyt zwartej strukturze, dobrze wiążące wodę.

Kawa jako nawóz do czego go używać?

Nawóz z fusów od kawy możesz stosować zarówno dla domowych roślin doniczkowych, warzyw i roślin ozdobnych. Ze względu na swój lekko kwaśny odczyn pH fusy z kawy sprawdzą się do nawożenia roślin kwasolubnych. Wśród nich znajduje się wiele popularnych gatunków takich jak: różaneczniki, azalie, wrzosy, hortensje, paprocie, a nawet niektóre warzywa i owoce, jak pomidory, truskawki. Jeśli zastanawiałeś się co zrobić z odpadkami z kawy i do jakich roślin fusy z kawy sprawdzą się najlepiej – teraz już wiesz.

Ponadto fusy możemy wykorzystać w przypadku roślin doniczkowych. Wsypując łyżkę stołową fusów do doniczki pamiętajmy, by dobrze ją wymieszać, by nie spleśniała. Z kolei w przypadku ściółkowania roślin w ogrodzie powinny zostać one przykryte nie tylko ziemią, a również korą, ponieważ po wyschnięciu wiatr może je łatwo rozwiać.

Fusy od kawy do kwiatów – przewaga nas tradycyjnymi nawozami?

Jeśli wiemy już do czego służy nawóz z kawy, można skupić się na tym, co sprawia, że jest on tak wyjątkowy i dobrze działa. Największą zaletą naturalnych nawozów jest to, że można stosować je w większej ilości, bez ryzyka uszkodzenia gleby. Tradycyjne nawozy również działają bardzo dobrze, jednak łatwo jest przesadzić z ich ilością i doprowadzić do zniszczenia podłoża. Fusy z kawy nawóz nie da rady użyć w taki sposób, by uszkodzić glebę. Stosowanie nawozu z fusów jest również bardzo łatwe i intuicyjne.

Jako ciekawostkę można dodać, że istnieją specjalne firmy zajmujące się zbieraniem fusów od kawy. Poddają je kompostowaniu i następnie stosują jako składnik podłoży pod rośliny ogrodowe.

Kiełkowanie nasion, a fusy po kawie

Uważa się, że fusy z kawy mogą wspomóc kiełkowanie nasion, takich jak rzodkiewki i marchwie. Wystarczy wymieszać fusy z nasionami przygotowanymi do posiewu. W rezultacie powinniśmy otrzymać mocniejsze i zdrowsze siewki, a tym samym wyższe plony. Jednak ten sposób korzystania z fusów jest dosyć kontrowersyjny, ponieważ niektórzy twierdzą, że nadmiar kofeiny może przynosić efekt odwrotny do zamierzonego.

Nawóz kawowy – na co uważać przy jego stosowaniu?

Fusy od kawy jako nawóz posiadają niesamowicie wiele pozytywnych cech, jednak nie są idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku. Mogą one hamować wzrost niektórych gatunków roślin. Zawsze należy obserwować rośliny, podczas stosowania fusów z kawy. Zbyt częste stosowanie lub w zbyt dużych ilościach może zaszkodzić roślinom. Pamiętajmy również, że przy uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych, nie możemy wykorzystywać wyłącznie fusów z kawy. Fusy z kawy pomagają w wielu sytuacjach, jednak w przypadku zasilania roślin mogą nie dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników.

Fusy po kawie nawóz – podsumowanie

Miłośnicy kawy i roślin następnym razem powinni zastanowić się dwa razy, zanim pozbędą się fusów z kawy. O ich szerokim zastosowaniu można pisać godzinami. Fusy do kawy jako nawóz to nie tylko świetna, domowa alternatywa dla standardowych nawozów do kwiatów ogrodowych i kwiatów doniczkowych. Należy pamiętać, że zapach fusów zwabi pożyteczne organizmy, które pozytywnie wpłyną na stan gleby. Wystarczą 1-2 łyżeczki fusów, by stworzyć ekologiczny nawóz do roślin ogrodowych i domowych. Jeśli chcemy wykorzystać ponownie fusy z kawy, koniecznie powinniśmy wziąć pod uwagę stworzenie z niego nawozu. Jeśli nie wiesz jak prawidłowo dbać o ogród i potrzebujesz pomocy, sprawdź nasze usługi ogrodnicze w Łodzi. W ofercie posiadamy takie opcje jak nawadnianie ogrodu, pielęgnacja ogrodów, aranżacja ogrodu, a także możemy położyć trawnik z rolki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.