Co sadzić na jesień w ogrodzie?

Jesień to cudowna pora roku, która obfituje w doskonałe barwy, spokojną atmosferę oraz powolne przygotowania do zimy. Jest to także czas, kiedy warto zadbać o wygląd swojego ogrodu. Okazuje się, że nie tylko wiosna jest porą, w której zieleń wymaga pielęgnacji i troski. Jesienne miesiące to okres wykopków, zbiorów, a także przygotowania ziemi i nasion na kolejny sezon. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie prace ogrodowe możesz wykonać, kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, koniecznie zostać z nami do samego końca!

Jakie krzewy sadzimy jesienią? Sadzenie roślin cebulowych

Kwiaty cebulkowe zdecydowanie wiodą prym w okresie jesiennym. Odpowiednio zasadzone, pięknie zakwitną na wiosnę. Są to przede wszystkim tulipany, krokusy, hiacynty, lilie oraz narcyzy. W sprzedaży dostępne są setki przepięknych cebulek kwiatów, które ozdobią Twój ogród tak szybko, jak na dworze zrobi się ponownie ciepło. Warto dodać, że kwiaty cebulowe doskonale nadają się do tworzenia pięknych, pachnących kompozycji.

Takie kwiaty można sadzić w październiku, jednak muszą one zdążyć ukorzenić się przed rozpoczęciem się zimy. Jak sadzić kwiaty cebulowe? Główna zasada mówi, że należy umiejscowić je na głębokości ich trzykrotnej wysokości. Dodatkowo, im wyższe kwiaty, tym należy sadzić je w większych odległościach. W jesiennym ogrodzie można zastosować sadzenie geometryczne lub postawić na kompozycje mieszane. Wybór powinien zależeć od Twoich indywidualnych preferencji i upodobań.

Jakie kwiaty sadzić jesienią? Byliny jesienne i nie tylko

Jesień to idealny moment na zasadzenie bylin. Mogą być to nowo zakupione rośliny lub te, które udało Ci się wyhodować w poprzednim sezonie. Teraz wystarczy, że je podzielić i ponownie posadzisz. Możesz zdecydować się na wybór astrów, słoneczników, krwawników czy kocimiętki.

Aby dokonać takiego podziału, należy obkopać roślinę dookoła, a następnie wyjąć powstałą bryłę z ziemi. Kolejnym krokiem będzie podział rośliny i jej rozsadzenie na tej samej głębokości, na której pierwotnie była zasadzona. Byliny, które lubią być sadzone jesienią nie zawsze są podatne na rozsadzanie, dlatego należy uzbroić się z cierpliwość.

Rośliny wieloletnie, takie jak malwy, dzwonki, a także bratki sadzi się od połowy września. Jesień to doskonały czas na ich ukorzenienie, które będzie skutkować doskonałym wzrostem na wiosnę.

Co się sadzi na jesień warzywa? Co warto sadzić jesienią?

Sadzenie roślin w ogrodzie to także warzywa. Czosnek, cebula, marchew, pietruszka czy szpinak to rośliny, które można sadzić w ogrodzie jesienią. Ogrodnicy są zdania, że taki krok będzie skutkował wczesnymi i dorodnymi zbiorami wiosennymi. Należy to zrobić przed nadejściem zimy, aby warzywa miały możliwość przejścia przez ochłodzenie, aby następnie wykiełkować zdrowo, kiedy mrozy zdążą minąć. Jesienią warto posadzić też krzewy owocowe, takie jak porzeczka.

Ogród jesienią, czyli co sadzić jesienią w ogrodzie?

Drzewa i krzewy owocowe można sadzić w ogrodzie także jesienią. Jednak większość roślin należy obsadzić jeszcze przed rozpoczęciem przymrozków. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że większość drzew owocowych jest szczepionych, dlatego miejsce szczepienia należy pozostawić nad powierzchnią ziemi.

Jesień to idealny czas na sadzenie tych roślin, ponieważ jest to pora o wzmożonych opadach deszczu, a drzewka owocowe potrzebują znacznej ilości wody, aby możliwa była regeneracja ich korzeni. W ogrodzie w październiku można posadzić jabłoń, grusze czy agrest.

Co sadzimy jesienią? Rośliny ozdobne

Wczesna jesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów ozdobnych. Ten proces można przeprowadzać od pierwszej połowy września, aż do pierwszych przymrozków. Drzewka balotowane, czyli takie z odkrytym korzeniem sprawdzają się najlepiej.

Iglaki także można posadzić w ogrodzie, jednak należy to robić maksymalnie do końca września a później już wyłącznie gatunki, które wykazują odporność na przymrozki. Jeżeli zdecydujemy się na jesienne krzewy, należy je solidnie i systematycznie podlewać, a przed samym rozpoczęciem zimy warto usypać wysokie kopce z torfu lub kory, które zabezpieczą krzewy i drzewa iglaste przed przemarznięciem.

Czy warto sadzić rośliny jesienią? Kwiaty na jesień

Jesień to czas kiedy możemy sadzić rośliny, ale także przygotować grunt czy sadzić trawę. Nawet w tym okresie ogród to miejsce, gdzie znajdziemy masę pracy i zadań do wykonania. Niezależnie od tego czy są to rabaty kwiatowe czy jednoroczne byliny, jesień to pora kiedy warto zadbać o otaczającą Cię zieleń. Rozmaite wskazówki ogrodnicze powiedzą Ci, jak sadzić krzewy, co robić w ogrodzie w tym czasie, a nawet które gatunki lepiej sadzić wiosną. Koniecznie sprawdź te informacje!

Nasza firma wykona dla Ciebie takie usługi, jak projektowanie ogrodu Łódź, nawadnianie ogrodów Łódź czy trawniki z rolki Łódź. Koniecznie sprawdź zakres naszych usług!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.