Jak sadzić nasiona? Kalendarz siewu

Sianie warzyw warto rozpocząć po upływie zimy, kiedy ryzyko pojawienia się przymrozków znacznie spada. W innym wypadku delikatne nasiona i roślinki mogą zostać znacznie uszkodzone i zniszczone, przez co nie będą w stanie prawidłowo rosnąć. Idealny czas na siew lub sadzenie to koniec marca do połowy kwietnia. Jeżeli chcesz zebrać obfite plony, musisz odpowiednio przygotować glebę. Przede wszystkim musisz ją przekopać i ubić, aby dała nasionom możliwość kiełkowania. Liczy się także właściwy poziom nawodnienia, ponieważ każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wodę.

Należy pamiętać, że:

 1. W marcu siejemy: szpinak, kalafior, sałatę lodową oraz rukolę.
 2. W kwietniu siejemy: marchew, buraki, jarmuż oraz seler korzeniowy.
 3. W maju siejmy: pomidory, paprykę oraz warzywa strączkowe.

Najlepsze plony uzyskasz, jeżeli dokładnie zapoznasz się z wymaganiami siewu danej rośliny. Warto poświęcić trochę czasu, aby we właściwym czasie móc cieszyć się smacznym i chrupiącym jedzeniem.

Jak sadzić warzywa? Wysiew nasion do gruntu

Jeżeli zastanawiasz się, jak siać warzywa, istnieje kilka ogólnych zasad, do których warto się zastosować. Poniżej przedstawimy prostą instrukcję, która pomoże Ci właściwie posadzić rośliny.

 1. Sianie i sadzenie należy rozpocząć od wybrania właściwej pory, kiedy gleba jest wilgotna oraz ciepła.
 2. Zanim zaczniesz wysiewać nasiona, zacznij spulchniać i nawozić ziemię, aby dostarczyć jej odpowiednią ilość składników odżywczych.
 3. Przed rozpoczęciem uprawy należy należy przygotować nasiona. Namocz jej w wodzie, co pomoże Ci usunąć potencjalnie zanieczyszczenia. Same nasiona sadź bezpośrednio do gruntu, w grządkach o regularnych odstępach.
 4. Nasiona najlepiej będzie przykryć specjalną tkaniną, która ułatwi im kiełkowanie, ochroni przed szkodnikami i zatrzymuje wilgoć.
 5. Pamiętaj, aby podlewać i usuwa chwasty z grządek, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na rozwój nasion rośliny.

Kiedy sadzić warzywa? Kalendarz wysiewu warzyw

Kalendarz siewu warzyw to niezwykle przydatne narzędzie, z którego powinien korzystać każdy zapalony ogrodnik. Niektóre gatunki warzyw wymagają specyficznych warunków i zasad do wysiewu, dlatego warto zaopatrzyć się w tego rodzaju ściągę. Dobry kalendarz będzie zawierał w sobie takie informacje dotyczące siewu, jak:

Warto dokładnie czytać poszczególne opisy, ponieważ niektóre z nich:

Jak sadzić warzywa w ogródku? Sanie warzyw

Teraz kiedy już wiesz, jak siać warzywa w ogródku oraz kiedy siać warzywa do gruntu, musisz dowiedzieć się, jak tego nie robić. Okazuje się, że sadzenie niektórych warzyw obok siebie może mieć bardzo szkodliwy wpływ na ich wzrost. Warto wiedzieć, że:

 1. Pomidorów nie należy sadzić obok ziemniaków, ponieważ te rośliny są wysoce narażone na choroby grzybowe, które mogą się przenosić i negatywnie wpływać na plony.
 2. Paprykę i bakłażana sadzimy daleko od siebie. Te rośliny pochodzą z jednej rodziny, dlatego mogą wzajemnie wywoływać choroby.
 3. Kapusta powinna być sadzona w sporej odległości od innych roślin. Jest to warzywo, które potrzebuje znacznej ilości miejsca, aby móc się prawidłowo rozwijać.

W niektórych sytuacjach będzie potrzebna też rozsada, szczególnie dla roślin, które rosną szybko. Należy to zrobić, starając się nie uszkodzić delikatnych nasion tej rośliny. Należy zasilić je kompostem i nawadniać, aby móc liczyć na doskonałe plony przez całe lato.

Jakie rośliny warto wybrać do swojego ogródka?

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz siać rośliny, musisz dowiedzieć się, w jakie gatunki warto inwestować swój czas i zaangażowanie. Rzodkiewka to warzywo, które daje zdrowie i smaczne plony, cechuje się szybkim rozwojem oraz może być siane z innymi roślinami. Podobna sytuacja dotyczy ogórków oraz groszku. Dobrze sprawdzają się też takie sadzonki, jak groch czy fasola , które przy odrobinie nawozu i wody będą rosnąć zdrowo.

Możesz sprawdzić też koper, który możesz sadzić w rzędach wprost do gruntu oraz szklarniach lub tunelach foliowych. Wyróżnia się on odpornością na choroby, a także daje zdrowe i smaczne plony. Możesz zdecydować się również na rośliny w doniczkach, które możesz z łatwością sadzić za pomocą siewu bezpośredniego.

Przestrzeganie wszelkich terminów wysiewu z pewnością poskutkuje owocnymi zbiorami w porze wiosny oraz lata. Na rynku dostępne są także nasiona roślin, które należy siać w lipcu. Zaliczają się do nich liczne gatunki sałat czy szpinak, ponieważ doskonale radzą sobie one z chłodniejszą temperaturą. Zachęcamy do rozpoczęcia przygody z ogrodnictwem już dziś!

Nasza firma ogrodnicza Łódź wykona dla Ciebie prace ogrodnicze Łódź, takie jak nawadnianie ogrodów Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.